В случай че някой не е в течение: миналия месец списание „Time“ излъчи поредната „личност на годината“. Този път това бяха всички потребители на Интернет. Ако цитирам написаната от Лев Гросман cover-story, то е защото „те, (потребителите) сграбчиха юздите на глобалните медии; създадоха и оформиха дигиталната демокрация; работиха безплатно и победиха професионалистите в тяхната собствена игра…“(http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1569514,00.html?aid=434&from=o&to=http%3A//www.time.com/time/magazine/article/0%2C9171%2C1569514%2C00.html )
И най-вече защото не всеки може да каже: „довечера няма да гледам „Lost“. Довечера ще включа компютъра и ще снимам клип за моята игуана. Или ще миксирам 50 Cent’s с Queen. Или ще поразсъждавам в блога си за състоянито на света, нацията и качеството на бифтека в бистрото на нашата улица.“
Кой, кажете, има това време, тази енергия и тази страст да твори? Самотните гении? Някой нов Айнщайн? Не, това не е мрежата на Тим Бърнърс-Лий, създадена през 1991 за да улеснява обмена между великите мозъци по света. Сега това е Твоята мрежа, Нашата мрежа, Мрежата На Всички Нас – web 2.0 както я наричат други едни мозъци, локализирали се в Силициевата Долина.
Е добре! Старата медия, свикнала да побива знамената където си ще и да упражнява власт както намери за добре, показва отношение към новата медия, а новата медия съответно реагира. Как реагира? Ето как: ( http://www.msnbc.msn.com/id/16371425/ ):
„Аз? Личност на годината? Не, благодаря. Благодаря ти, „Time“, че ме превъзнасяш, че ме надценяваш и ме ползваш, за да ми продаваш после собствения ми образ обратно. Мерси, че ми правиш психопрофил, че ме четкаш, но пък забравяш да ми платиш. Веднага щом видя лика си изложен в будката за вестници, аз ще си купя един „Time“ , обещавам.“
Всичките тези вълнения ме провокират да проверя как стоят нещата в българоезичната част на web. На сайта на BTV ( http://btv.bg/news/?magic=good&good_id=111 ) в „Добрата новина“ чета: … специалистите вече говорят за www-2 – мрежата на свободното творчество, свободната изява и на свободното общуване. Това е възможност да се изгради нов начин на интернационално разбирателство, не между политици, не между велики личности, а между гражданин и гражданин, между човек и човек. Преписано е от Гросман, ясно, но защо www-2? Да не би да се има предвид все пак web 0.2 – лансирания от О,Райли мем* който освен модна дума е и нещо, натоварено с конкретен смисъл, технологичен преди всичко, пък и маркетингов и не касаещ чак толкова процъфтяването на междучовешките отношения? Разбира се, момичешките клипчета са за предпочитане пред речите на Буш. Може би дори и пред тези на Чомски и Пинтър. Може пък ако престанем да говорим за войната и да разбираме защо тя се случва, тя ще престане и да се случва? Но нека продължа web-разходката си със сайта на Стандарт: (http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-12-18&article=172008🙂
„На фона на мрачни събития през годината – все по-големите кръвопролития в Ирак, войната между Израел и Ливан, ядрения опит на Северна Корея и стремежите на Иран към атомна бомба, „Тайм“ предлага да се погледне на света през друга призма. И в нея да не се търси конфликтът или великият човек, а да се концентрира върху общности и сътрудничество, невиждано по вид и размери досега.“
Отново Гросман! А на Великия човек, който и да е той, явно всички са му вдигнали мерника! Един поглед на big.bg:( http://www.big.bg/modules/news/article.php?storyid=38925 )
Там за разнообразие преписват не от Гросман, а от Википедия – припомняйки, че сред най-скандалните носители на званието са аятолах Хомейни, през 1979 г. и Хитлер, през 1938 година. (Забележете – Хитлер!). Защото „Time“ избират за личност на годината не най-добрите, а най-повлиялите, за добро или лошо“.
В Дневник (http://dnevnik.bg/show/?storyid=300660 ) не казват нищо ново и различно. Там са интересни коментарите макар и само три на брой. Първата реакция е на възмущение от интелектуалното издребняване на „Time“, а другите два коментара пък коментират не по-малко възмутено първия, обвинявайки автора му във … възраст над 40-те. Да, незнайно защо, но двадесет и няколко-тридесет годишните българоезични ползуватели на Интернет считат четиредесет годишните за сто процента неадекватни! Във всяко едно отношение. Но ето че стигнах и до реакциите на набедения от „Time“ за личност на годината обикновен потребител. Няколко минути плуване в стил crawl из българоезичните електронни дневници ме оставят с впечатлението, че местният потребител на blogspot, YouTube, Flikr и MySpace ** е в много по-голяма степен въодушевен от избора на „Time“ отколкото примерно американският, но това вероятно е хиперкомпенсация заради чувството на малоценност и откъсатост от света и легитимираща нашенеца в собствените му очи като гражданин на света. Разбира се, има и ненаивни български блогъри, които реагират на новината подобаващо и дават в дневниците си препратки към poll-a на „Time“, от където става видно, че Уго Чавес е фаворит за личност на годината с цели 35%, а Ахмадинеджад го следва с 21%. Нима „Time“ погазва волята на читателите си? Същите тези, на които се подмазва, провъзгласявайки ги за личност на годината? В името на какво? В името на политкоректнстта и дигиталната демокрация навярно.
* мем – (meme) – термин, лансиран на свой ред от Ричард Докинз през 1976 в книгата му Себичният ген. Мемът представлява единица културна информация по начина по който генът е носител на наследствеността;
** blogspot, YouTube, Flikr и MySpace – услуги от най-ново поколение. blogspot е блогпортал; YouTube – сайт за обмен на видеоматериали, Flikr – на фотографии, а MySpace е мрежа за социални контакти.